Δύο κήποι - τοπίο και γραφικό και κανονικό μονόχρωμο - σε μια τοποθεσία συντήρησης. Συνδυασμός φυτών, εποχιακές αλλαγές στην παλέτα χρωμάτων κήπου.
Ο κήπος είναι πάντα ένας καθρέφτης της ψυχής ενός ανθρώπου, η οποία το δημιούργησε. Και αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τις μικρές οάσματα, με αγάπη στα τμήματα των νοικοκυριών. Εδώ προσπαθούμε να ενσωματώσουμε το όνειρό μας για μια ήσυχη γωνιά της άγριας ζωής, ένα τόσο ελκυστικό για τους πολίτες.
Και αν οι απόψεις των ιδιοκτητών του ιστότοπου για τον μελλοντικό κήπο δεν συμπίπτουν; Έτσι, στην περίπτωση αυτή ήταν. Ο ιδιοκτήτης ήθελε να δει τις ηρετικές τακτικές γραμμές των διακοσμητικών περιθωρίων τοίχων, οι οποίες θα μετατρέψουν τον κήπο σε κλειστό, ξεχωριστό έδαφος. Η οικοδέσποινα, από την παιδική ηλικία, έφερε στην ατμόσφαιρα της αγάπης για τα λουλούδια, ονειρευόταν ζωγραφιές ζωγραφικής και φωτεινότητας. Και τότε η ιδέα γεννήθηκε για να χρησιμοποιήσει ένα κομμάτι που οδηγεί στο σπίτι, ως φυσικό σύνορο. Αφήστε το να χωρίσει τον κήπο σε δύο μέρη: τοπίο και γραφικό και κανονικό μονόχρωμο (όμως, επίσης με μερικές γραφικές τόνους). Και κατά τη διάρκεια της περιόδου ανθοφορίας του Phlox, το ίδιο κομμάτι θα παίξει έναν άλλο, συνδυάζοντας το ρόλο.
Το Kiznicker είναι λαμπρό - ένας από τους καλύτερους θάμνους για ζωντανές φράκτες. Το λαμπρό φύλλωμα, τα ροζ λουλούδια και τα μαύρα φρούτα φαίνονται πολύ διακοσμητικά. Την πτώση, τα κόκκινα φύλλα του Kizilnik υπογραμμίζουν τις τακτικές γραμμές των τείχων περίσσειας, στο φόντο των οποίων οι δυτικοί σκάλες σε σχήμα κόλλου διακρίνονται από φωτεινά πράσινα σημεία. Ο θάμνος ανέχεται το κούρεμα, μια μεταμόσχευση, χειμωνιάτικη και ανεμπόδιση στο έδαφος. Πολλαπλασιάζεται εύκολα με τα μοσχεύματα, το gag και τους σπόρους.
Στα αριστερά του "σύνορα" διαμορφώθηκε ένα μείγμα τοπίου που σχηματίζει ένα γραφικό μισό του κήπου. Υπάρχουν ανθισμένοι θάμνοι, πολυετή και παραθαλάσσια, επιλεγμένα έτσι ώστε τα φωτεινά χρώματα, να αντικαθιστούν ο ένας τον άλλον, δεν έχουν στεγνώσει από τις αρχές της άνοιξης μέχρι τα τέλη του φθινοπώρου. Η εαρινή τόνωση του ροζ-κίτρινη και κεράσι primrose υποστηρίζεται από ροζ αμύγδαλα και κίτρινο forssee σε ένα μοβ-ταλαντευόμενο φόντο βατόμουρου. Και κάτω, κάτω από αυτά, τα κίτρινα λουλούδια γαλακτοκομικών προϊόντων και η μάγονη αντεχνίζονται με ένα ροζ ψωμί σε σχήμα φλεξίου και άσχημα. Φυσικά, μπορεί να δώσει στον κήπο φωτεινά χρώματα τουλίπες. Η καλοκαιρινή κορυφή ζωγραφίζεται από ένα λιλά Clematis, το αγαπημένο της οικοδέσποινας, που έφερε από τις χώρες της Βαλτικής. Αυτή τη στιγμή του έτους, είναι το αδιαμφισβήτητο κυρίαρχο τμήμα του κήπου. Φωτεινά φλοξίες, τούρκικο γαρύφαλλο, το monard είναι ευχάριστο στα μάτια ενός ζουμερά ροζ-κερασιά gamut. Τέλος, στα μακρινά σύνορα της σύνθεσης τοπίου, το πορτοκαλί Nasturtium και ένα Loytelik λάμπει στο φόντο των φτέρες "Patusin Feathers" και Maple Ginnala.
Το δεύτερο μέρος του κήπου μας μεταφέρει στην ατμόσφαιρα του πάρκου Parade French. Προσεκτικά κομμένα "τοίχοι" με σαφείς ευθείες γραμμές και γωνίες υπογραμμίζονται με το εξωτερικό από τα κύματα του Juniper, Tui και Mshanki. Μονόχρωμες υπερχείλιση φωτός και σκούρο πράσινο χρώμα - το κύριο κίνητρο αυτής της σύνθεσης. Το Bordeur από τη λαμπρή λαμπρή σύνδεση συνδέεται με ξύλινες καμάρες με σγουρά πολλά τριαντάφυλλα, περνώντας στο κομπολόι. Η έκταση ολοκλήρωσης του τοπίου ήταν μια ομάδα που αποτελείται από χρυσές, ακούγεται και σε σχήμα κόλου δυτική Tui. Το καλοκαίρι, το κίτρινο βαρόν, το λιλά Liatris και το Blue Issop Flas έξω στο φόντο τους.
Το Blue Issop ήταν "τακτικοί" των κήπων και των κήπων της παλιάς Ρωσίας. Όπως γράφει ο Ivan Brazhein, ο συγγραφέας των δημοφιλών βιβλίων για την περιοχή Starrus, τσαμπιά αυτού του φυτού έφερε "στο πνεύμα του Πνεύματος", και στα σαπουνάνια (λουτρά) που βάζουν τα καταστήματα και τα ράφια. Η πολυετή αναφέρεται ακόμη και στην Παλαιά Διαθήκη: "Σκοφυχώση και καθαρίζουμε τους ποντίκια και τημείνετε το χιόνι" (Ψαλμός 50 David). Αυτό το φυτό είναι τώρα ανεπιθύμητο ξεχασμένο και σπάνια εμφανίζεται σε συνθέσεις τοπίου. Και είναι κρίμα, επειδή η ISPOP είναι ανεπιτήδευτο, καλό μέλι και δίνει αυτό το υπέροχο μπλε χρώμα, το οποίο είναι απαραίτητο για την αφρώδη του ανθισμένου κήπου.
Σχεδόν όλα τα φυτά που σχηματίζουν αυτή την αξιολάτρευτη σύνθεση τοπίου είναι ανεπιτήδευτη, τα οποία δεν απαιτούν ιδιαίτερη φροντίδα των πολυετών. Η εξαίρεση είναι ο Taghetis (Velvets) και το Nasturtium. Αλλά, προσγειώθηκαν στο έδαφος από το θερμοκήπιο στις αρχές Ιουνίου, ανθίζουν στον παγετό και δίνουν μόνο χαρά, και όχι πάρα πολλά προβλήματα. Τώρα οι ιδιοκτήτες κόβουν τους θάμνους αρκετές φορές το χρόνο, τακτικά κόψτε τα γκαζόν και τροφοδοτούν τα φυτά. Και αξίζει να είμαστε υπερήφανοι για την ομορφιά και τη μοναδικότητα του κήπου τους.