Οικονομικό διώροφο εξοχικό σπίτι με συνολική έκταση 260 τ.μ. υπό ημικυκλική οροφή. Ήρεμη κατοικία για τρεις γενιές στη Λετονική πόλη Saldus.
Είναι η άποψη ότι στη Δύση δεν είναι συνηθισμένη να ζουν μια μεγάλη οικογένεια, να ενώσσουν παιδιά ενηλίκων και ηλικιωμένους γονείς. Κάθε ένας υποτίθεται ότι έχει ξεχωριστό σπίτι και δεν επιτρέπει ακόμη και τους πλησιέστερους ανθρώπους στην ιδιωτικότητά τους. Δεν είναι έτσι. Πολλοί πολλοί, αντίθετοι, επιδιώκουν να συγκεντρώσουν αρκετές γενιές κάτω από μια οροφή. Απλά ένα σπίτι σε αυτή την περίπτωση είναι διατεταγμένη κατά τέτοιο τρόπο ώστε ο καθένας να έχει την προσωπική του επικράτεια
Πρόκειται για ένα τέτοιο σπίτι και θα είναι ομιλία. Ας φιλοξενήσουμε άνετα όσο τρεις γενιές μιας οικογένειας, από έναν πολύ ηλικιωμένο παππού σε τρία τα εγγόνια του. Μετά από αυτήν, αυτό δεν είναι ένα γενικό κάστρο κάπου στη Σκωτία, αλλά μόνο ένα μικρό εξοχικό σπίτι στη λετονική πόλη Saldus, κανείς δεν πάσχει από θλίψη. Ο ιδιοκτήτης, ένας επαγγελματίας οικοδόμος, που γνώριζε από την αρχή, τι είδους σπίτι έπρεπε. Αυτό διευκολύνεται ταυτόχρονα και περιπλέκει το καθήκον του αρχιτέκτονα. Το κύριο πρόβλημα ήταν να φιλοξενήσουμε σε ένα μικρό μέγεθος ενός εξοχικού σπιτιού 6 πολυστρωματικών υπνοδωματίων, ένα ευρύχωρο σαλόνι με τζάκι, κουζίνα, 2 φορές και πολλά βοηθητικά δωμάτια. Επιπλέον, όλα τα υπνοδωμάτια ήταν υποχρεωμένα να χωριστούν από το σαλόνι και την κουζίνα έτσι ώστε κάθε μέλος της οικογένειας να έχει ξεχωριστό χώρο διαβίωσης. Αύξηση της περιοχής του σπιτιού δεν επέτρεψε το μέγεθος του ιστότοπου. Επιπλέον, ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε να έχει πολύ ακριβό το κτίριο. Γενικά, ήταν απαραίτητο η αρχιτεκτονική λύση που σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε ολόκληρο τον όγκο κατασκευής και να μεγιστοποιήσετε τη χρήση όλων των διαθέσιμων περιοχών.
Η στεγανή στέγη απορρίπτεται πριν από το σχεδιασμό. Κατά τη γνώμη του, κοιτάζει σήμερα κάπως ντεμοντέ, και μια απαραίτητη στάση σε αυτή την περίπτωση δεν ήταν εντελώς τίποτα να κάνει. Ως εκ τούτου, ο αρχιτέκτονας έπρεπε να έρθει με μια στέγη όχι μόνο ένα μοντέρνο, αλλά και ένα πολυλειτουργικό, αυξανόμενο χρήσιμο χώρο του σπιτιού. Εφαρμόζοντας την αρχή του χρυσού τμήματος, ο Aldis έκανε ημικυκλικό. Η παρουσία μιας τέτοιας αρχιτεκτονικής μορφής έδωσε αμέσως την οικοδόμηση μιας σύγχρονης εμφάνισης και παρείχε μεγάλα πλεονεκτήματα σχεδιασμού.
Ως αποτέλεσμα, υπήρξε μια ευκαιρία να τοποθετηθεί στον δεύτερο όροφο υπάρχουν δωμάτια 4polenny. Πλήρης με την έννοια ότι όλοι έχουν κανονικό ύψος - 3m (είναι ακόμη περισσότερο από ό, τι στον πρώτο όροφο, όπου τα ανώτατα όρια είναι 2,7 μ.) Και ευθεία, και όχι κεκλιμένα τοίχους, κατά μήκος των οποίων μπορούν να τοποθετηθούν τα έπιπλα. Λαμβάνοντας υπόψη ότι ο δεύτερος όροφος βρίσκεται στον δεύτερο όροφο και ένα συνολικό χώρο παιχνιδιού, αυτές οι λεπτομέρειες σχεδιασμού είναι πολύ σημαντικές. Επιπλέον, οι ημικυκλικές οροφές φέρνουν το στοιχείο των παιδιών στο εσωτερικό του παιχνιδιού, ενθαρρύνουν το έργο τους ότι από μόνο του δεν είναι κακό.
Αν κοιτάξετε το σπίτι έξω, είναι εύκολο να δείτε ότι η οροφή είναι πολύ μεγαλύτερη από την αυλή παρά από το δρόμο. Το τελευταίο μέρος του κτιρίου είναι ένα υπνοδωμάτιο και ένα ντυμένο δωμάτιο γιαγιάδες, μια κουζίνα με αποθήκη, καθώς και είσοδο κάτω από ένα θόλο για τα αυτοκίνητα. Η οροφή που ανυψώνεται από την αντίθετη πλευρά δημιουργεί την εντύπωση ότι ολόκληρο το σπίτι αποκαλύπτεται προς τον κήπο. Αυτό έρχεται εδώ το τζάμια του κτιρίου - ένα τεράστιο παράθυρο πέντε μέτρων και συμμετρικές γυάλινες πόρτες στο σαλόνι και ένα μπάνιο με ένα υπνοδωμάτιο.
Πρέπει να πω ότι το πανοραμικό τζάμι, εκτός από την ομορφιά, έχει δώσει και πρόσθετα προβλήματα; Το σπίτι που απαιτούσε καλά να απομονώσει έτσι ώστε να μην γίνει πολύ κρύο ή ενεργειακή ένταση. Για αυτό, πρώτον, δεν είναι συνηθισμένο γυαλί, αλλά ένα τριπλό γυαλί με θερμική αγωγιμότητα μονής όψης (δηλ., Απορροφώντας ηλιακές ακτίνες και ανακλαστική εσωτερική θερμότητα). Δεύτερον, η μεγάλη προσοχή δόθηκε απευθείας στη θερμομόνωση των τοίχων. Το κτίριο είναι χτισμένο από πηλό-σκυρόδεμα (πάχους20cm) και το εξωτερικό είναι καλυμμένο με ξύλο. Μεταξύ τους τοποθετούνται ένα στρώμα ορυκτού μαλλιού (18cm). Ένα τέτοιο "σάντουιτς", σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες, διατηρεί τέλεια στις εγκαταστάσεις θερμότητας ακόμη και το χειμώνα. Ωστόσο, το κρύο του Βαλτικού είναι λιγότερο σοβαρό από, για παράδειγμα, κοντά στη Μόσχα. Yves-τρίτο, στο ισόγειο υπήρχαν ζεστές ορόφους με αυτόματη ρύθμιση θερμοκρασίας. Με μια λέξη, θαυμάζετε τον χειμερινό κήπο χωρίς να σηκωθεί από την καρέκλα, η ευχαρίστηση δεν είναι φθηνή, αν και, με μια αρμόδια προσέγγιση, το κόστος μπορεί να ελαχιστοποιηθεί.
Το έργο εποπτεύτηκε από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη, γεγονός που καθιστούσε απαραίτητο να τους μειώσει και να τα επιταχύνει. Το εξοχικό σπίτι χτίστηκε πολύ γρήγορα: 18ος έδωσε επίσημα το ίδρυμα, και τα Χριστούγεννα του ίδιου έτους αντιμετώπισαν ήδη στο τελικό σπίτι. Η αγορά οικοδομικών υλικών ασχολήθηκε επίσης στον ιδιοκτήτη, πιθανώς επομένως σχεδόν όλα τα τοπικά. Ο σχεδιαστής κλήθηκε να σχεδιάσει εσωτερικούς χώρους. Έπιπλα και πολύχρωμη ανάλυση των χώρων που έσπρωξε μαζί με τους ιδιοκτήτες και τον αρχιτέκτονα. Με την πρώτη ματιά, μετά την πρώτη ματιά, φαίνεται ότι δεν υπάρχουν δημιουργούν σχεδιαστές στο σπίτι, δεν είναι. Δεν υπάρχει σύγκρουση, σχεδίαση για το σχεδιασμό, αλλά όλα σκέφτονται κυριολεκτικά στη μικρότερη λεπτομέρεια.
Ασυνήθιστο ορθογώνιο σχήμα, χύτευση από σκυρόδεμα δεξιά στη θέση του και διακοσμημένο με δρύινα πάνελ, αυτό το τζάκι είναι διακοσμημένο ταυτόχρονα και τα δύο ορόφους στο σπίτι και τον κήπο. Πως? Το γεγονός είναι ότι το πάτωμα των γραμμών του δεύτερου ορόφου δεν φτάνει στον τοίχο από γυαλί και σχηματίζει μια περίεργη κλειστή εσωτερική βεράντα. Μπορεί να θαυμηθείτε τόσο για τον κήπο και να βρίσκεται κάτω από το τζάκι. Η φωτιά Aesley καίγεται το βράδυ, τα γυάλινα σύνορα μεταξύ του σπιτιού και του δρόμου δεν είναι πρακτικά ορατή. Ohel'es κάθεται στο σαλόνι του πρώτου ορόφου φαίνεται ότι καίει ένα τζάκι, αλλά μια φωτιά στον παλιό κήπο. Οι οικοδεσπότες λένε ότι αυτό είναι ένα ασυνήθιστα όμορφο και γαλήνιο θέαμα. Η καμινάδα από το "ανοξείδωτο χάλυβα" άρχισε ειδικά να κλείνει το διακοσμητικό κουτί. Ένας λαμπρός σωλήνας διαπερνά το όλο το σπίτι μέσω (είναι ορατό στην οροφή) και είναι ένα είδος ράβδου ενός μικρού κτιρίου.
Στο φινίρισμα των Ierrians του δεύτερου ορόφου, κυριαρχεί το πεύκο. Σκάλες, τοίχοι και παιδικά έπιπλα - όλα είναι κατασκευασμένα από αυτό. Με την ευκαιρία, τα έπιπλα στα δωμάτια των παιδιών είναι πολύ μικρά, μόνο τα πιο απαιτούμενα: μεγάλα τραπέζια κατά μήκος των παραθύρων, κρεβάτια και ενσωματωμένες ντουλάπες. Η κύρια διακόσμηση ενός από αυτούς τους χώρους είναι οι ασυνήθιστοι σουηδοί τοίχοι που εργάστηκαν από τον τοπικό onoper όλα του ίδιου πεύκου. Ωστόσο, όπως μας είπε ο Aldis, τα δωμάτια των παιδιών στη Λετονία είναι πολύ συχνά διακοσμημένα με τέτοιες κυρίες.
Ένας τοίχος στο λόμπι του δεύτερου ορόφου αφήνεται σε έντονη ελεύθερα μπλοκ, από τα οποία χτίστηκε το σπίτι, απλά καλυμμένο με βερνίκι. Είναι ενδιαφέρον ότι αυτή η ιδέα μεταφέρεται από προκαταρκτικό, μη εγκεκριμένο από τον πελάτη του έργου. Η έκδοση του WTT ένα από τα τοιχώματα θα πρέπει να ξεκινήσει από το μονοπάτι του κήπου και να περάσει από ολόκληρο το κτίριο στην αρχική του μορφή. Φαινόταν όμως οι ιδιοκτήτες πολύ ριζοσπαστικοί για ένα απλό οικογενειακό σπίτι. Η AVOT αφήνει ένα τοίχο της αίθουσας χωρίς να τελειώσει, συμφώνησαν. Η αρχή μιας τέτοιας αντίθετης από τις υφές ως το "ζωντανό" πεύκο και το "νεκρό" πηλό πηλό, έδωσαν ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Οι λαμπτήρες που φωτίζουν την αίθουσα και η σκάλα επιλέγονται από τον υπολογισμό ότι η λάμψη στους τοίχους θα γίνει με ένα επιπλέον εσωτερικό σχεδιασμό. Πράγματι, το βράδυ φαίνεται ότι οι πέτρινοι τοίχοι κρύβουν μυστηριωδώς από το εσωτερικό.
Λίγα λόγια για την εξωτερική διακόσμηση εξοχικών σπιτιών. Δεν υπάρχουν διακοσμήσεις, εκτός από τον τοίχο από γυαλί, δεν είναι εδώ. Για την καταιγίδα, οι μη επεξεργασμένες πεύκτες χρησιμοποιούνται, σαν να "από το πριόνι". Η φυσική τραχύτητα του δέντρου εμφανίζεται ακόμη και μέσα από το χρώμα και δίνει την απαλότητα του σπιτιού, "Fluffiness" και ζεστασιά.
Αυτό το αποτέλεσμα έχει επανειλημμένα ενισχύσει το χρώμα των τοίχων. Το γνωστό γκρίζο-κίτρινο γάμμα επιλέγεται στη Λετονία όχι μόνο ως αφιέρωμα στην παράδοση. Το γκρι αντηχεί με το υλικό στέγασε σε γκρι μέταλλο. ΑΓΕΝΝΗ, όπως το έβαλε ο Άλδης, "" Σχεδιασμένο για να γεμίσει την έλλειψη του ήλιου, χαρακτηριστικό του καιρού της Βαλτικής. "
Το οικόπεδο στην οποία αξίζει η κατασκευή αξίζει μια ξεχωριστή συζήτηση. Έχει μια τραπεζοειδής μορφή που επεκτείνεται σε αναλογία 1: 4. Το μεγαλύτερο μέρος της περιοχής καταλαμβάνει τον παλιό μήλο κήπο, αγαπημένο από όλους τους κατοίκους του σπιτιού. Ως εκ τούτου, το κτίριο έπρεπε να τοποθετηθεί κατά τρόπο ώστε να διατηρηθεί ο κήπος στην ανοσία και ταυτόχρονα να δώσει στον ιστότοπο μια μοντέρνα εμφάνιση. Σκέψη, το εξοχικό σπίτι δεν έβαλε στη θέση του προηγούμενου σπιτιού (το ρινικό τμήμα του ιστότοπου, κοντά στο δρόμο), αλλά λίγο βαθιά σε βάθος, και όχι σε μια γραμμή με τα γειτονικά κτίρια. Μια τέτοια απόφαση επέτρεψε στο "πνιγμό" στο κήπο. Ο κήπος παρέμεινε πρακτικά άθικτος. Δεν υπάρχουν πλακόστρωτα κομμάτια και στοχαστικό σχεδιασμό, όλα κατάφυτα με γρασίδι και σαν τυχαία χρώματα. Η μικρή πύλη είναι εξοπλισμένη για αθλήματα. Αυτοί οι "άγριοι" κήποι είναι εξαιρετικά μοντέρνοι σήμερα στην Ευρώπη, αλλά σε αυτή την περίπτωση όλα όσα συνέβησαν από μόνη της, πέρα από όλες τις τάσεις και τις τάσεις του σχεδιασμού τοπίου.
Και ήδη αφιέρωμα στη μόδα δίνει μια μικρή μπροστινή αυλή με μια χαριτωμένη γκαζόν, τακτοποιημένα πλακόστρωτα πλάκες και μια αφθονία λουλουδιών. Ένας τέτοιος παραβάτης, σύμφωνα με την οικοδέσποινα, κάνει ένα εξοχικό σπίτι παρόμοιο με μια σύγχρονη βίλα και σας επιτρέπει να πειραματιστείτε όσο θέλετε με το νέο σχεδιασμό τοπίου. Ο κήπος Astar παραμένει αμετάβλητος - κάπως "βελτίωση" η εμφάνισή του είναι μόνο ένα χέρι που δεν αυξάνεται.
Η κύρια εντύπωση αυτού του σπιτιού με έναν κήπο είναι μια ήρεμη ομορφιά. Οι τοπικοί κάτοικοι είναι σε θέση να απολαμβάνουν εντελώς απλά πράγματα και φαινόμενα και να προσπαθήσουν να απολαύσουν την ευχαρίστηση και τους συγγενείς τους. Είναι σε θέση να υπάρχουν σε αρμονία με τον κόσμο και τους ανθρώπους, χωρίς να επικαλεσθούν στη ζωή κάποιου άλλου, αλλά να μην ψύχουν μακριά από αυτήν. Πιθανώς, θα πρέπει να είναι το σπίτι που δεν θέλω να φύγω. «Ελπίζουμε», λένε οι ιδιοκτήτες - ότι τα παιδιά μας, ακόμη και οι ενήλικες, θα είναι πάντα ευτυχείς να έρθουν εδώ. Υπάρχει αρκετός χώρος καθόλου. Το Agde μπορεί ακόμα να είναι τόσο καλό όσο στο παλιό οπωρώνα μήλων "